Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Celalettin AKÇADOĞAN
celalettinakcadogan@hotmail.co
Dindarlık Anlayışı
12 Şubat 2012 Pazar Saat 11:54

          Dinin emirlerine baktığımız zaman toplumu kuvvetlendirdiğini, kardeşliği geliştirdiğini ve toplumun kültür seviyesini yükselttiğini görüyoruz. Adeta minare başındakilerle kuyu dibindekiler aynı yerde buluşuyorlar.

Toplumdan dini duyguyu aldığımız zaman minare başındakiler orada kendi yaşayışlarını yaşar, kuyu dibindekiler de kendi sefaletiyle baş başa kalırlar. O vakit yukarıdakiler aşağıya yardım duygusu bile taşımazlar..

Türk toplumu dindar bir toplumdur. Yapılan araştırmalara göre, toplumun yarısının dinî ibadetleri eksiksiz yerine getiren ‘dini bütün Müslümanlardan meydana geldiğini gösteriyor. Sorun dindarlık ile siyaset arasında kurulan kestirme bağlantıdan çıkıyor. Dindarlığı kendiliğinden, siyaset üzerinde dinî taleplerin baskısına yol açacağını düşünenler; bu muhakemeden kolaylıkla laikliğin dindarlığın tehdidi altında olduğu sonucuna ulaşıyorlar.

Halbuki dinin farklı algılanma ve yorumlanma biçimleri var. Bireysel, toplumsal ve siyasal din ayırımı, din araştırmalarının kullandığı temel ayrımlardan biri. Her üç düzeyde de dindarlık çok yoğun bir şekilde tezahür edebilir. Mesela, kendi iç dünyasında tasavvuf yoluyla iç huzuru arayan biri, muhtemelen radikal eğilimlere sahip bir İslamcıdan daha dindar olabilir. Kısaca dindarlık, doğrudan dinin siyasallaşmasına yol açmaz. Dindarlığı toplumun devlet karşısındaki masum talepleri üzerinde düşünmek, bu farkı daha yakından tanımamıza imkán sağlayacaktır.

Aile çocuğunu dışarıdaki dünyanın kötü etkilerinden korumaya ve onu iyi bir insan olarak yetiştirmeye çalışırken ne yapacaktır. Uyuşturucuda, suçtan, fuhuştan çocuğu uzak tutmanın ve onu annesine ve babasına karşı saygılı bir evlat haline getirmenin en sağlam çözümünü dindarlık da bulmuştur.

Dindarlık bu haliyle toplumun en temel ve hayatî ihtiyaçlarına cevap vermektedir. İşte bu dindarlık eğiliminin siyasal kata yansıması, belki sadece bir ailenin çocuğunu dindar bir birey olarak yetiştirmesinin önündeki engellerin kaldırılmasından ibarettir. Din eğitimi konusunun siyasal tartışmaların merkezinde yer almasının sebebi bu olmalıdır. Toplum din eğitimi talep etmekte, devletin tekel oluşturduğu bu alanda ihtiyaca bütünüyle cevap vermediğini düşünmekteyim.

Şu soruma dindar olan herkes  samimi ve içten cevap versin. ‘Mücahitlerin müteahhit olduğu’, tarikat ve cemaatlerin çoğunun holding olduğu bir dönem de dindarlık olur mu? Bazı ibadetleri çokça yapanlar mı dindardır? Yoksa kamuya yönelik olarak yapılan hassasiyetler mi dindarlık? Adam çokça namaz kılıyor, umreye, hacca gidiyor, diğer ibadetlerinde çok hassas, olup da bunları yaparken aynı zamanda tüyü bitmemiş yetim hakkı yiyip, kamunun halkın olanlarına el uzatıyorsa, çalışanın hakkını vermiyorsa… dindar olan bunlar mı? Kamuya ait olana ‘ganimet’ mantığı ile yaklaşan dindarlardan bize ne, Allah bu dindarlardan bizi uzak tutsun. İnsan hakkına bakmayan, başkasının derdi ile dertlenmeyen, piyasacı, faizi ‘katılım hakkı’ diye yiyen dindarın şerrinden Allah’a sığınmak lazım.

Dindar olan biri:

Yalan söylemez

Hırsızlık yapmaz

Haram yemez

İşini doğru ve iyi yapar

İlmi ile kendine ve insanla fayda verir

Büyüklerine saygılı davranır küçüklerini sever.

Allah rızasını kazanmak için herkese iyilik yapar.

Allaha ve ahiret gününe inanır

İçki kumar, fuhuş aldatma ihanet gibi kötü sözlerden uzak durur.

Dindar biri Emri bilmaaruf nehyi anil münker prensibini uygulamaktan tereddüt etmez

Neticede ‘İnsanların hayırlısı İnsanlara ve insanlığa faydalı olandır’.Hadisinin bilinci ile hareket eder.  Ve ona göre Dindar biri olur ve neslini ona göre yetiştirir. Vesselam.

Celalettin AKÇADOĞAN

celalettinakcadogan@hotmail.com

Bu makale toplam 2645 defa okundu.
dindarlık
ahmet yüce
maalesef bu özelliklerde olan insanların sayısında azalma var bizleri öyle bir hale düşürdülerki herkes kendi dertine düştü herkes borçlu kredilere bulaşmış haram helal ayırt eden yok Allah sonumuzu hayırlı etsin ahlak terörü de bi taraftan vuruyor
22 Mart 2012 Perşembe Saat 00:24
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2020 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR