Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Celalettin AKÇADOĞAN
celalettinakcadogan@hotmail.co
Son Tezgahlar
20 Haziran 2011 Pazartesi Saat 21:24

İçerisinde bulunmuş olduğumuz yanlışlıklardan uzaklaşıp, iyiliklere ulaşmamıza vesile olabilecek Recep, Şaban ve Ramazan aylarını kapsayan mübarek üç aylar mevsimine kavuşmuş bulunmaktayız.Bu geceler birlik ve beraberliğimizin en yüce mertebeye çıktığı sevgi ve muhabbetin aramızda yayıldığı, Yüce Rabbimizin “Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın.” ( Al-i İmran, 3/103) ayetine uygun bir yaşam şekli benimsediğimiz bir zaman dilimleri olmalı. Lakin gelin görün ki:

Son Bir ay içerisinde Ülkemizde Dinimize, inancımıza ve İslam’a saldırılar ayyuka çıktı. Gerek Yurtdışı kaynaklı gerekse yurt içindeki karanlık mahfiller içerlerindeki kinlerini kusmaya devam ederek toplumun değerleriyle oynamaya çalışmışlardır.

Güney Doğu da yaşanan, özellikle İmam hatip öğrencilerine yönelik  yurt yakma eylemleri!! Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir vahşet yoktur. Hele hele öğrencilere yapılması anlaşılır bir şey değildir. İslam dışı, insanlık dışı bir olaydır bu.

Öte yandan, Şanlıurfa nın Suruç ilçesinde 20 mayıs Cuma günü BDP’nin sivil itaatsizlik eylemi kapsamında gerçekleştirdiği Kürtçe ezan olayı. Oysaki  “Ezan Sevgili Peygamberimizin ilk mescidi inşa ettiği günden bu güne kadar bütün zamanlarda, bütün coğrafyalarda, bütün Müslümanların ortak inancının sembolü ve simgesi olmuştur. Ezanın herhangi bir dile ve lehçeye çevrilmesinin Müslümanların ortak inancı ve bilincini ifade eden ezan sayılması asla mümkün değildir.” Bütün İslam ülkelerinde ezan Arapçadır. Evrenseldir . İsmet İnönü döneminde Ülke halkına kabul ettirilmeyen Türkçe ezan, şimdi Kürtçe ezanla kabul ettirilmeye çalışılıyor." Irkçılık ve faşizan tutum nerden gelirse gelsin kabul edilemez..

Bunlar yetmemiş gibi!! Sözcü gazetesi yazarlarından Mehmet TÜRKER ‘in 04/06/2011 tarihinde köşesinde yazmış olduğu “İMAM CUMHURİYETİ” başlıklı makalesinde “İmam kafasıyla kalkınma, İmam kafasıyla modernleşme, İmam kafasıyla Avrupa Birliği!... Sonuç ortada!... Kafa duruyor, diğerleri geri viteste!...” ile ilgili sözleri neyin nesi?  Bu zevata sormak lazım: “Ülkemizde hayırlı bir hizmet yaptınız ve yahut bir açılım gerçekleştirdiniz de İmamlar mı size engel oldu. Oysaki  İmam hatiplilerin kafalarının içerisinde inançlara saygı var, insana hürmet var, memleketine hizmet etme aşkı var, bu millete adaletle davranma gayreti var, helal ve haramı bilen vatanına ve milletine bağlı bir nesil yetiştirme azmi vardır.

Yukarda saydığım olaylara paralel Fener Rum Patriği Bartholomeos’un İzmir Alaçatı'da 88 yıldır Müslümanlar tarafından ibadethane olarak kullanılan Pazar Yeri Camii'nde ayin yapmasına ne demeli: Kanımca  bu hareket, Allah’ın (C.C) Kur’n-ı Kerimde hatlarıyla birbirinden ayırdığı Dinleri birleştirme hareketidir. Nazari planda teorik olarak düşünülen tasavvurun fiiliyata yansımasıdır.” Pazar Yeri Camii'nde ki bu ayin bunun açık bir tezahürüdür. Bununla İslam dünyasına şu mesaj verilmektedir; “Esasında İslam’ın Hıristiyanlıktan bir farkı yoktur. Aynı ibadet mekânlarını paylaşabiliyoruz.” Müslümanlarda bu kanaat oluşunca ikinci adımda Kilise tarafından atılarak şu söylenecektir; “Hıristiyanlık, müntesiplerinden ne namaz gibi sürekli bir ibadeti, ne Cihad gibi kapsamlı bir mücadeleyi, ne Hac gibi mali mükellefiyeti talep eder. Dolayısıyla madem iki dinde aynıdır. Aynı mekânlarda ibadetleri akdeder o halde zor olan İslam’ı değil kolay olan Hıristiyanlığı tercih edin.” Diyeceklerdir. Bu fevkalade tehlikeli bir tuzaktır.

            Müslüman ve inanan kimseler olarak her zamankinden daha fazla çalışmalıyız. Şer odak ve güçler durmuyor. İnananlar olarak Peygamberimizin Müslüman’ın iki günü eşit ise zarardadır Hadisi şerifini unutmayalım.

Yüce Rabbim Recebi ve Şaban’ı bizlere mübarek kılsın, bizleri Ramazana kavuştursun. Kendi rızasına uygun işler yapmayı, Habibine layıkıyla ümmet olmayı bizlere nasip etsin. Bu vesile ile üç aylarınızı ve idrak edeceğimiz kandillerinizi tebrik ediyor, bütün insanlığın kurtuluşuna vesile olmasın Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.  

 Celalettin  AKÇADOĞAN

celalettinakcadogan@hotmail.com

celalettinakcadogan@mynet.com

Bu makale toplam 3078 defa okundu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2020 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR