Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Alaettin KÖKSAL
e.koksal@hotmail.com
Mektup
23 Ocak 2012 Pazartesi Saat 12:16

Toprağından beslendiğim, suyundan içtiğim, havasını teneffüs ettiğim, rüyalarımı gördüğüm, hasretini çektiğim, Köyümün çilekeş vefakâr insanları. Hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. İki cihanda mutlu ve bahtiyar olmanızı diliyorum. Yüce Rabbim den Geçmişlerimize rahmet, kalanlarımıza sıhhat ve selamet, hastalarımıza acil şifalar, borçlulara hayırlı devalar diliyorum.

Daha iyi bir yaşantı veya çocuklarının rızkını temin etmek için, gurbetten gurbete hicret eden Türkiye coğrafyasının muhtelif bölgelerinde yerleşen, (Özalp, Savaştepe, Orhangazi, İstanbul, Kocaeli, Ankara, Kırıkkale gibi) O bölgeleri vatan-i ikame eden, ayrıca yurt dışında vatan özlemi çeken kardeşlerimize kucak dolusu selamlarımı gönderiyorum.

Bizim dönemimizde ve daha sonraki dönemlerde bizleri ve sizleri maddi ve manevi yönden yetiştirmeye gayret eden öğretmenlerimize ve hocalarımıza hürmetle selamlarımızı arz ediyorum. Dünyasını değiştirenlere Yüce Allah’tan rahmet, yaşamakta olanlara sıhhatli ve bereketli ömürler diliyorum.

Bizleri yetiştiren öğretmenler, şu partili bu partili gibi bir ayırama tabi tutmadan, öncelikle şu nasihati yaparlardı. “ Anneleriniz ve babalarınız bin bir türlü eziyete katlanarak sizleri okutmaya çalışmaktadırlar.

Babalarınız gurbet diyarlarında yarı aç, yarı tok çalışarak, Analarınız, yarım kilo yağ, üç kilo fasulye, bir kilo kabak çekirdeği, beş kilo ekşimeği pazara getirerek sizin okul giderlerinize katkı sağlamaya çalışırlarken, sizin okumamak gibi bir hakkınız yok. Okuyacaksınız, ananıza, babanıza, çevrenize, milletinize, vatanınıza faydalı olmak için, adam gibi adam olacaksınız. Geçmişini unutarak nankörlük ve vefasızlık yapmayacaksınız

Çok değerli genç kardeşlerim, sizler bizlerden çok daha iyi şartlara sahipsiniz. Sizlere büyük görevler düşüyor. Maziden kopmadan geleceğe uzanan, imanlı, kültürlü, tarihini bilen, ecdadını tanıyan onlara sahip çıkan, insanlığın beklediği, hasretle arzuladığı barış medeniyetinin pazarlıksız tebliğcileri olacağınıza inandığım gençleri selamlamak istiyorum.

Bu mektubu tanıdıklarım ve tanıdıklarımın evlatları okurlarken bu da kimdir diyebilirler. Doğrudur bendeniz köyümden 11-Mart–1975 tarihinde ayrıldım. Zaman-zaman sıla-i rahim yapmışsak ta, pek çok insanla yakın bir danışıklığımız olmamıştır.

Köyümden ayrıldığım zaman bir yaşında olan çocuk bugün 38 yaşında 5 yaşında olan çocuk 43 yaşına gelmiş çoluk çocuk, belki de torun sahibi olmuştur. Elbette bu cefakâr kardeşlerim bendenizi tanıyamayacaklardır. Kısaca, Köse oğullarından H. Osman Köksal’ oğlu Alaettin KÖKSAL olarak kendimi sizlere tanıtmış olayım.

Çok değerli köylülerim: aynı yoldan yürüdük, aynı sudan içtik aynı meralarda, yaylarda dolaştık. İş böyle olduğuna göre, bilerek veya bilmeyerek birbirimizin hakkına hukukuna müdahale etmiş olabildik. Tarlasından geçtik, meyvesinden yedik, sözde gülmek ve eğlenmek için, kardeşlerimizin arkasından gıybet ve dedikodu yapmış olduk. Kul hakkına giren, bu ve benzeri işlerden dolayı, Yüce Allah’ın huzurunda müflis tüccar konumuna düşmemek için bugünden birbirimize haklarımızı meccanen helal edelim.

Bizlere bu imkânı sağlayan Yeşilalan.net sitesinin kurucularına, yönetici Kemal ÇUMAN beyefendiye, yönetiminde görev alan, bu sitenin yürütülmesi için emek sarf eden, yazı yazan, haber yaparak köylülerimizi her konuda bilgilendiren tüm kardeşlerime en kalbi duygularımla şükranlarımı arz ediyorum.

Bu makale toplam 4712 defa okundu.
İzindeyiz, O Yoldayız
Osman Karaca
Değerli abim, şahsım adına selamına en güzel şekilde aleyküm selam. Yazdıklarını pür dikkat okudum. Belliki içimizde hisssettiklerimizi de en güzel şekilde kaleme almış ve yazmışsınız. sonuna kadar da size katılıyorum. Biz arkadan gelen gençler olarak o yolda elimizden geleni ve o şekilde bir duruş sergilemek için herşeyi yapmaya gayret göstereceğiz. Lakin ben beklerdim ki abilerimiz bizlere bir kaç ders versin, biraz yorsun araştırmaya sevk etsin. Bir takım çalışmalarda görevlendirsin.
Bu yüzden o mektubu acizane önce arkadaşlarınıza yazmayı tavsiye eder sonra da bizlere bir emir telaki olacağından kuşkunuz olmasın derim.
Sizleri saygıyla selamlarken görev beklenmez görev verilir düstürunu büyüklerimizin kaybetmemesini dilerim.
Belki yakında siz nasıl küçüklere bir mektup yazdıysanız bende büyüklere bir mektup yazabilirim....Ama o mektup çok acı olabilir,siz kadar düzgün lisan kullanamayabilirim. Çünkü memleket her gecen gün kan kaybediyor kültür yok oluyor, gençlik te değişiyor. Örnek olacak abiler de çok fazla ses vermiyor...
Saygılarımla...
25 Ocak 2012 Çarşamba Saat 21:37
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2020 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR