Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yrd.Doc.Dr.Mehmet OKUTAN
drmokutan@hotmail.com
Çaykara'ya yeni bir eğitim öğretim stratejisi
06 Temmuz 2011 Çarşamba Saat 11:41

Çaykara, öteden beri okumaktan başka bir çaresi olmadığı için, okumaya değer vermeye devam ediyor ve önemli başarıların sahibi oluyor. Nitekim son birkaç yıldır Merkez Zeki Bilge İlköğretim Okulunu duymayanımız kalmadı. Çünkü bu okul, eski müdür Sayın ÇAMURALİ’ nin başlattığı bir strateji ile sürekli başarılı okulların ilk sıralarında yer almıştır. Bu başarının görünen sebebi, okulda tesis edilen liderlik ve takım çalışması kültürünün oluşmuş olmasıdır. Elbette ki bu başarı sadece böyle bir sebeple açıklanamaz. Bu okulun sergilediği performansı değerlendirmek için en azından yüksek lisans tezi formatında bir çalışma yapılmalıdır.

Bu okul başarısına bakıp şu sorulara cevap aramak gerekir:

*Neden bu okuldan daha fazla imkânlara sahip okullar Zeki Bilge İlköğretim Okulunun başarısını elde edemiyor?

*Okulların başarısını artırmak için bu okulun çalışmaları örnek alınamaz mı?

Geçen yıl uygulanan okul müdürleri rotasyonu dolayısıyla Zeki Bilge İlköğretim Okulu Müdürü, bu okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Yerine yardımcısı vekâlet ediyor. Aynı yıl ilçede Anadolu Lisesi açıldı. Zeki Bilge İlköğretim Okulu’nun eski Müdürü bu okulda görevlendirildi. Bu aşamadan sonra ilköğretim okulunda yakalanmış olan öğretim başarısını lise düzeyinde de yaşamak için kollar sıvandı. Tam burada yeni bir strateji belirlendi. O da şu; artık ilköğretim okulundan başarı ile mezun olan öğrencileri Fen Liselerine veya Trabzon’daki başka eski Anadolu liselerine göndermek yerine, Çaykara’daki Anadolu lisesine yönlendirilecektir. Yani Çaykara’daki eğitim başarısı liseye de yansıtılmış olacaktır. Bu strateji elbette ilçedeki öğretim başarısını taçlandıracaktır. Ne var ki, çocukların hep aynı çevrede sıkışıp kalmalarının bazı sorunları beraberinde getireceği gerçeği de unutulmamalıdır. Bunun için ilçede sosyal etkinliklere ağırlık verilmesi yönünde gerekli çalışmalara özen gösterilmelidir.

Çaykara’da böyle bir yol belirlemeyi tetikleyen bir durumu da belirtmek faydalı olacaktır. O da şu, geçen yıl Zeki Bilge İlköğretim Okulu’ndan mezun olup Yomra Fen Lisesi’ne kayıt olan bir öğrenci Çaykara Anadolu Lisesi’ne geri döndü. Aynı şekilde Akçaabat Fen Lisesi’ne kayıt olan bir öğrenci de Çaykara Anadolu Lisesi’ne dönüş yaptı. Bu sonuç da Çaykara’lı eğitimcileri yeni bir strateji belirlemeye yöneltti. Bu durumda belirlenen yeni stratejinin uygun bir strateji olduğu söylenebilir. Ne var ki, ilgililerin, öğrencilerin yeni durumlara uyum yapamamaları üzerine düşünmeleri gerektiğini de söylemeden geçmemek gerekir. Çünkü “Eğitimli kişi, yeni durumlara uyum yapabilen kişidir” gerçeği bütün eğitimcilerin temel düşüncesi olmalıdır. İlgililerin, öğrencilerin uyum yapamadıkları okulların kültürlerini, yeniden gözden geçirmeleri gerektiğinin de altı çizilmelidir.

Sonuç olarak okul kültürü, öğrencilerin benimseyip yaşam biçimi hâline getirdiği davranış kalıpları olduğuna göre, okullar kültürlerini oluştururken, yeni gelen öğrencilerin durumlarını da dikkate almak zorundadır.

Çaykara, bu yeni stratejisi ile yeniden eğitimin odağına oturacak gibi görünüyor. Katkısı olan herkesi gönülden kutluyorum

Bu makale toplam 2871 defa okundu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2018 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR