Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yrd.Doc.Dr.Mehmet OKUTAN
drmokutan@hotmail.com
Yöneticilere Öğütler
27 Mayıs 2011 Cuma Saat 18:41

        Yönetim biliminin bugünkü anlamda “bilimsel” bir hüviyet kazanmasından günümüze kadar geçirdiği aşamalar, yönetim biliminde bazı yaklaşımların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Yönetim biliminin geçirdiği bu aşamalar, aynı zamanda eğitim yönetimi ve okul yönetimine de yansıyarak, eğitimin ve kamu düzeninin belli yaklaşımlar paralelinde şekillenmesi sonucunu doğurmuştur.

İnsanoğlu, tarihin her döneminde “yönetim”li iç içe yaşamıştır. Yaradılışı gereği, “yöneten ve yönetilen”  bir sosyal varlık olan insan, kendi kendine yetecek güçten yoksundur. Bundan dolayı toplumsal ihtiyaçlarını karşılamak üzere başkaları ile işbirliği içine girerek, örgütlenme ve dolayısıyla yönetimle iç içe olmuştur.

       Bütün Kutsal Kitaplar başta olmak üzere, tarihte bilinen büyük düşünür, devlet adamları, Peygamberler, filozoflar, düşünürler; yönetim ve yöneticilikle ilgili hususlara değinmişler ve bu düşünceler günümüze kadar varlıklarını sürdürmüşlerdir. Nitekim, Aristo’nun Politika’sı, Eflatun’un Cumhuriyet’i, Nizamülmülk’ün Siyasetname’si, Machiavelli’nin Prens’i, Sarı Mehmet Paşa’nın Devlet Adamlarına Öğütler’i, Farabi’nin El Medinetül Fazıla’sı, Gazali’nin İhya’sı, İbni Haldun’un Mukaddime’si gibi eserler, yönetim biliminin teorisyenlerinin etkilendiği önemli eserler arasında gösterilmektedir.

       Yönetim biliminin bilimsel teorilerini oluşturmaya çalışan yönetim bilimciler, yukarıda sözü edilen kaynaklardan yararlanarak, yöneticilere verilen öğütleri 6 maddede özetlemişlerdir. Bu öğütler şunlardır:

  • Akıllı olunuz,
  • İyi davranınız,
  • Cesur olunuz,
  • Anlaşınız,
  • Esnek olunuz,
  • Danışınız.

       Çağdaş yönetim bilimlerinin ortaya koyduğu yönetim kuramları, yukarıda özetlenen 6 ilkeyi aynen kabul etmektedir.

        Aklını duygularının gerisine atan yöneticilerin, makbul yöneticiler olmadığı, hatta bu tür yöneticilerin, kısa bir süre sonra yönetemeyecek duruma gelecekleri ileri sürülmektedir.

Yönetilenlerine iyi davranmayan yöneticilerin, liderlik yapamayacakları ve dolayısıyla çağdaş yönetici olamayacaklarını da biliyoruz.

       Risk alamayan yöneticilerin “iyi yönetici” olamayacağını ve dolayısıyla bu tür yöneticilerin klasik yönetici olmaya mahkûm olduklarını biliyoruz.

       Çağdaş yöneticilerin “katı kuralların” peşinde olmaması gerektiğini de çok iyi biliyoruz.

Çağdaş yöneticilerin, herkesle anlaşabilecek özelliklere sahip olması gerektiği hususu da bilinen bir gerçektir.

       Çağdaş yönetim biliminin önemle üzerinde durduğu hususlardan biri de, “danışmanlık” kurumudur. “Danışan dağları aşar, danışmayan düz ovada yolunun şaşırır” diye bir atasözümüz de var…Danışmanlık kurumunu işlevsel hale getiren yöneticilerin daha başarılı olabileceğini bilimsel bulgular söylüyor!...

Bu makale toplam 2255 defa okundu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2018 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR