Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Domuz gribinden ilk ölüm
25 Ekim 2009 Pazar Saat 11:04
Sağlık Bakanlığı, Ankara'da 29 yaşında bir kişinin H1N1 virüsünden hayatını kaybettiğini bildirdi.

ANİ SOLUNUM YETMEZLİĞİ ÖLDÜRDÜ

Sağlık Bakanı Akdağ; ölen kişinin bir sağlık çalışanı olduğunu açıkladı. Akdağ; ''Paniğe gerek yok. Tedbirlerimizi alacağız. ABD'de, Meksika'da yüzlerce ölü yaşandı. Bizde bu ilk ölüm. Ölümler olabilir. Risk gruplarını bir an evvel aşılatacağız'' dedi.

Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde ise şu açıklama yapıldı:

Pnömoni (zatürre) teşhisiyle Ankara’daki bir hastanemizde takip ve tedavisi sürdürülen 29 yaşındaki bir vatandaşımız, gelişen ani solunum yetmezliği sebebiyle maalesef hayatını kaybetmiştir. Alınan numunelerde pandemik A(H1N1) virüsü tespit edilmiştir. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan bu vaka ülkemizde pandemik A(H1N1) sebebiyle kaybettiğimiz ilk kişidir.

24.10.2009 tarihi saat 20.00 itibarıyla ülkemizde pandemik A(H1N1) toplam vaka sayısı 958’e ulaşmıştır.

Vatandaşlarımızın korunma tedbirlerine özenle riayet etmesi, grip belirtileri olan çocukların okul ve dershaneye gönderilmemesi, hastalık belirtisi olanların evlerinde istirahat etmeleri gerekmektedir.

BU BELİRTİLERİ OLANLAR ACİLEN DOKTORA GİTSİN

Ancak, genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, 5 günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusması olan vakaların beklemeden doktora müracaatları büyük önem taşımaktadır.”

Domuz gribi nedir?
Domuzlarda hastalığa yol açan bir mikrorganizma olan influenza tip A virusunun insanlarda oluşturduğu solunum yolu hastalığıdır.Virus şimdiye kadar insanlarda hastalığa yol açmamakta, sadece domuzlarda görülmekteydi. Ancak, mikrorganizmadaki değişime bağlı olarak ortaya yeni bir formu (influenza tip A H1N1) çıkmıştır ve solunum yolu ile özellikle yakın temas, öksürmek ve hapşırmak suretiyle insandan insana bulaşabilmektedir.

Bu haber toplam 2300 defa okundu.
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2021 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR