Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Kamil Efendi

             

 MEHMET KAMİL EFENDİ (TANRIKULU) Maçka müftüsü (1871-1939)

1871 (1287) de Trabzon Çaykara ilçesi Yeşilalan köyünde doğdu. Hacı Ahmet zade Mustafa Efendinin oğludur.İlk öğrenimini yaptıktan sonra, 1886 yılında medreseye girdi.1898 yılında icazetini alarak öğrenimini tamamladı.

1900 de Maçka Fevziye Medresesi'ne müderris olarak tayin edildi.Bu görevde iken, 29 Aralık 1916 da Maçka kazası müftülüğüne atandı.Bu arada müderrislik görevi de uhdesinde bırakıldı.

Mehmet Kamil Efendi, milli mücadelenin ateşli savunucularındandı.Maçka ve çevresinde milli harekatın hedef ve amaçlarını açıklayıcı vaazlar vermiştir. Bu arada Maçka'da Müdafaa Hukuk Cemiyetinin şubesini faaliyete geçirdi.Uzun yıllar bu cemiyetin başkanlığını yürüttü. Yer yer Anadolu'nun işgal edilmesini düzenlediği mitinglerde yaptığı konuşmalarıyla ve ilgililere çektiği telgraflarla protesto etti. Bu cümleden olarak, İzmir'in işgali üzerine Maçka Müdafa-i Hukuk Cemiyeti adına 18 Mayıs 1919'da Sadaret'e protesto telgrafı çekti.

Öte yandan 22 Nisan 1920'de yayınlanan Ankara fetvasının metnini telgrafla öğrenim hemen katılmıştır.Trabzon ve çevresinde kendisiyle birlikte Tirebolu müftüsü Ahmet Necmettin Efendinin dışında başka bir din adamının milli fetvayı tasdik etmediği göz önünde bulundurulduğunda, müftü Mehmet Kamil isminin milli harekat açısından önemi daha da artar.

Mehmet Kamil Efendi, düşmanın yurttan kovulması sonrasında basarili çalışmalarını devam ettirmiştir. TANRIKULU soyadını alan Mehmet Kamil Efendi 24 Ekim 1939 tarihinde vefat etmiştir.

Hazırlayan: Ali Kemal SEVİNÇ

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
ŞAİRLERİMİZ
SİTE ANKET
Köyümüzün Öncelikli en önemli sorunu sizce nedir?
Yollar
Cenaze Morgu
Çöp
Kanalizasyon
Şadırvan ve Ortak Tuvaletler
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2021 Yeşilalan(Holaysa) Köyü Tanıtım Sitesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR