Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
htc gncn

MesajTarih: Sal Nis 14, 2009 8:50 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ELHAMDÜLİLLAH MÜSLÜMANIZ
Kafkas kartalı diye anılan Şeyh Şamil, çarlık Rusya’sının düzenli ordularına karşı Kafkasya’nın bağımsızlığı için bir avuç fedakar ve sadık adamıyla uzun yıllar çarpışmıştı. Onların her türlü imkana sahip orduları karşısında çetin mücadeleler vermiş ama, kahraman askerleri de dahil olmak üzere eksilen hiçbir şeyi yerine koyamadığı için, sonunda mağlup olup esir düşmüştü.
Tabi Rus çarı, Şeyh Şamil’in cesaret ve kahramanlığına hayranlığından dolayı onu bir esir gibi değil, bir misafir gibi karşılamıştı. Üstelik sarayında Şeyh Şamil için bir de ziyafet düzenledi ve Rus askerlerini de aileleriyle yemeğe davet etti.
Yıllarca dağlarda yaptığı mücadele sebebiyle tam olarak karnını doyuramamış olan Şeyh Şamil iştahla yemeğini yiyordu ki, Rus Çarı onun bu haliyle istihza etmek istedi. Ve etrafındakilere:
- Bu adam bu iştahla korkarım beni de yer, dedi. Rus Çarının bu alaycı sözünü duyan Şeyh Şamil bu lafın altında kalır mı? Gümbür gümbür cevap verdi:
- Korkmanıza gerek yok! Elhamdülillah biz Müslümanız domuz eti yemeyiz, zira bize haramdır!

* * *

HAKİKATİNİ GÖRÜNCE
Halife Harun Reşid, döneminde yaşayan velilerinden Behlül Dânâ hazretleri, bir gün düzgünce kesilmiş tahta parçalarından eve benzer bir şeyler yapıyordu. Harun Reşidin hanımı Zübeyde hanım bunu görünce, ne yaptığını sordu. Behlül Dânâ hazretleri:
- Cennet köşkü yapıyorum efendim, diye cevap verdi. Dindar bir kadın olan Zübeyde hanım, Allah delisi meczup bir zat olan Behlül Dânâ hazretlerine sordu:
- Peki bu cennet köşkünü bana satar mısın?
- Almak isterseniz satarım.
- Peki kaç paraya satıyorsun?
- Bir akçeye veririm.
Zübeyde hanım hemen bir akçeyi çıkarıp verdi. Behlül Dânâ hazretleri de bu akçeyi alıp hemen oradan geçen bir fakire, ihtiyacını karşılaması için infak etti.
O gece Harun Reşid rüyasında, kendisini ve hanımını cennette gördü. Zübeyde hanım gayet büyük ve ihtişamlı bir köşkte oturuyordu. Harun Reşid bu köşke çok imrendi ve hanımına sordu:
- Ey Hanım, sen bu köşke nasıl malik oldun?
- Dün bir akçeye Behlül’den satın almıştım. Sabah olunca Harun Reşid yatağından kalkar kalkmaz hemen Behlül Danâ’yı çağırtıp dedi ki:
- Dün eşime bir cennet köşkü satmışsın. Ondan bir tane de bana yapar mısın? dedi
- Tabi yaparım.
- Peki fiatı ne kadar?
- Bin akçe.
- Bu fiat çok yüksek değil mi? Oysa eşime bir akçeye yapmışsın, bana niçin böyle yüksek fiat söylüyorsun?
- Evet doğru, ona bir akçeye verdim. Ama o, köşkün hakikatini görmeden satın aldı. Oysa sen dün gece o köşkün nasıl görkemli olduğunu gördün. Dolayısıyla fiyat da yükseldi.

En son htc gncn tarafından Sal Nis 14, 2009 9:13 pm tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder
manega

MesajTarih: Sal Nis 14, 2009 8:54 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kıssadan hisse... alana tabi ki...!
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder AIM Adresi
Önceki mesajları göster:   

Yeni başlık gönder   Başlığa cevap gönder    Yeşilalan & Baltacılı Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Menkıbeler & Dini Olaylar Tüm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız