nceki balk :: Sonraki balk  
Yazar Mesaj
myefsane

Kayt: 03 Arl 2006

MesajTarih: Pts Mar 23, 2009 7:31 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Derviþin biri eski Ýstanbul sokaklarýnda :
'-Sen doðru ol kem belasýný bulur.Sen doðru ol kem belasýný bulur.'Diye diye dolaþýyormuþ.Padiþahýn biri tebdil-i kýyafet çarþýda gezerken derviþin sözlerini duymuþ,ilgisini çekmiþ ve derviþe :
'-Hergün sarayýma gel seninle muhabbet ederiz 'demiþ.
Derviþimiz ertesi gün ......
Sarayýn kapýsýna gitmiþ padiþahýn karþýsýna çýkarýlmýþ sohbet muhabbet zaman geçmiþ saraydan ayrýlýrken padiþah derviþin cebine bir altýn konulmasýný emretmiþ.
Sarayýn dýþýnda derviþimizi takip eden sahte derviþ kýlýklý biri yanýna yanaþmýþ ,
'-Ya arkadaþ ,Padiþah seni neden saraya davet etti ?Derdi neymiþ?'falan filan bir yýðýn sorgu suale tutmuþ.Her gün bir altýn aldýðýný da öðrenince.'Onun yaptýðý iþi ben de yaparým' diye düþünmüþ.Sormuþ,
'-Ya kardeþ, hergün ben de seninle gelsem rahatsýz olmazsýn deðil mi?' demiþ belki Padiþah bana da bir altýn verir çoluk çocuðum nasiplenir.'
Ýyi derviþimiz:
'-Padiþahým kabul ederse neden olmasýn sende gelirsin tabii 'demiþ.
Gel zaman git zaman padiþah her muhabbet sonrasý bir ona bir öbürüne birer altýn verdirir olmuuuþ.
Sahte derviþ bir sabah gerçek derviþimizi çorba içmeye davet etmiþ.Garsona da gizlice arkadaþýnýn çorbasýna bol sarmýsak koymasýný tembihlemiþ.Gerçek derviþin
'-Padiþah'ýmla muhabbet ederken kötü kokarým 'sözlerine sözüm ona çare de üretmiþ
'-aðzýna mendil tutarsýn kardeþim 'demiþ.O gün aynen böyle olmuþ bizim derviþ aðzýný mendille örterek padiþahla söyleþisini sürdürmüþ.Bu arada sahte derviþ fýrsat bulduðunda Padiþahýn kulaðýna eðilip,
'- efendim arkadaþým aðzýný mendille neden kapatýyordu biliyormusunuz ,aðzýnýz kokuyormuþ o kokuyu duymamak için' demiþ.
Padiþah çok sinirlenmiþ çaðýrýn o derviþi demiþ. gerçek derviþimize sarayýn fýrýncýsýna verilmek üzere bir pusula vermiþ ve ,
'-Al bunu fýrýncýya götür' demiþ.okuma yazmasý yok tabii tam kapýdan çýkýp fýrýncýya gidecekken sahte derviþ :
'-Ýstersen ver o pusulayý ben götüreyim fýrýncýya , belki Padiþah ekmek lütfetmiþtir çocuklara götürürüm senin ekmeðe ihtiyacýn mý olur?' demiþ.
Onunda okumasý yok,pusula böylece sahte derviþin elinden fýrýncýya ulaþmýþ.fýrýncý kaðýtta yazýlan 'bunu sana getireni kýzgýn fýrýna at' emrini hemen yerine getirip sahte derviþi küt ,alev alev yanan kýzgýn fýrýna yollamýþ.Ertesi gün gerçek derviþ yine saraya gelmiþ.Padiþah þaþýrmýþ:
'- Hayrola sen dün fýrýncýya gitmedinmi ?'diye sormuþ..Derviþ de olanlarý birbir anlatmýþ.Padiþah derviþin kulaðýna eðilmiþ:
'-SEN DOÐRU OL ,KEM BELASINI BULUR 'demiþ.
--
GÜNAHLARA KEFARETTÝR GÖNÜLDEKÝ KEDER
NÝYETLER HALÝS OLUNCA AMELLER OLMAZ HEDER
BÝRAZ DAHA SABREYLE NELER GÖRECEKSÝN NELER
MEVLAM ÝHMAL DEÐÝL ÝMTÝHAN EDER
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder AIM Adresi MSN Messenger
nceki mesajlar gster:   

Yeni balk gnder   Bala cevap gnder    Yeþilalan & Baltacýlý Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Menkýbeler & Dini Olaylar Tm zamanlar GMT
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Gei Yap:  
Bu forumda yeni balklar aamazsnz
Bu forumdaki balklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz deitiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsnz