Abdurrahman Þahin Köþe Yazýlarý
Sayfaya git nceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki  

nceki balk :: Sonraki balk  
Yazar Mesaj
SAHIN

Kayt: 08 Arl 2007

MesajTarih: Pzr Ksm 23, 2008 12:43 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Yazýlarýnýzý takip ediyorum.Güncel ve güzel konulara deðiniyorusunuz.Yazýlarýnýzý bizimle paylaþmanýz mutluluk verici.Teþekkür ediyorum...
sahina61

Kayt: 24 Oca 2007

MesajTarih: r Arl 03, 2008 3:16 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

HAYATTAN TAT ALMAK

Kahvaltý yaparken öss sýnavýna hazýrlanan öðrencinin bir tanesi þunu söyledi, hayattan tat alamýyorum.Böyle diyince ben de cevap olarak þunu söyledim. Hayat sana bir þey vermez sen hayatýný arayacaksýn. Her þey sadece ders deðildir, sosyal aktivitede bulunacaksýn farklý bir þeylerde bulunacaksýn ki hayatýn tadýna varabilesin.Yoksa sadece soru çöz, soru çöz bu hayatý monotonlaþtýrýr.

Öss ye hazýrlanan arkadaþlara hocalarýnýn verdikleri saatten sýkýldýlar zannediyorum. Çünkü haftada 40 saat ders çalýþmalarý gerekiyor.Ellerine verilen kronometreler ile dinlenecekleri zaman durduruyorlar.Anlayacaðýnýz gerçek ders çalýþma ile gerçek sonucu alýyorlar.

Bizde de böyle olur mutlaka.Sürekli ayný þeyi yapýnca sýkýlýrýz. Hayatýn tat vermediðini düþünürüz. Peki hiç deðiþik bir þey yapmayý düþündünüz mü? Yoksa hayat ta sýkýntýlar olur geçer diye mi düþündünüz. Eðer bir þeyden sýkýldý iseniz en çok hoþunuza gideni yapýn. Çýkýn dýþarý yarým saat kadar dolaþýn ve neden sýkýldýðýnýzý düþünün.

Geçen yýl bir sýnavdan düþük not almýþtým. Hayatým karar mýþ gibi düþünüyorum, bayaðýda sýkýlmýþtým o dersten. Bir dostumla telefon görüþmesinde bana þunu söylemiþti. Senin þu an sýkýntý yaptýðýn þey 2 gün sonra güleceksin, boþuna sýkýntý yaptým diye. Gerçektende öyle olmuþtu.Sýkýntý yaptýðým þey geçince kendi kendime neden bu kadar sýkýntý yaptým demiþtim.

Ýþte böyle hayattan tat almak için yaþamýmýz doðrultusunda en iyi kararlar vermek sizin elinizde. Ýsterseniz çözümü siz oluþturabilirsiniz ?

Hayatta mutluluk sizinle beraber olsunr30
sahina61

MesajTarih: Pzr Arl 28, 2008 10:29 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

ÞÜKRETMEK

Bayram ziyaretinde bulunduðumuz kiþi arasýnda ölüm ile karþý karþýya gelmiþ ve hala daha hayati riski olan bir hastayý ziyaret etmiþtik.Bayramlaþtýktan sonra yattýðý yerden doðrularak bizimle sohbet etmeye baþlamýþtý.Hastalýðýndan bahsetmiþ ve bu kadar hastalýk geçirmesine raðmen þükrettiðini söylüyor.Allaha þükürler olsun ki namazýmý kýlabiliyorum diyor.

Bizimde ayný duruma düþme durumumuz olabilir.Peki ayný þeyi bizim söylememe durumumuz ne.Ama imanýmýz güçlü olduktan sonra bizde þükrederiz diye düþünüyorum.Yatalak olmak,insaný bazý þeylerden yoksun býraksa da sonuçta bu dünyada çeken biri diðer dünyda da rahat bir yaþama kavuþabilir.

Hayatýmýz sýnav, herþey sýnav.En basiti elimize küçük bi iðne batsa canýmýz acýyor.Peki bu can acýmasý sonunda sabýr mý gösteriyoruz yoksa en basite giden küfür meselesi mi.Bu çok önemli, aslýnda.Bir iðne batmasý ile ne olabilir ki düþünen de olabilir.

Artýk öyle bi hale geldik ki küfür oraný daha küçük yaþlarda bile kiþilðe oturmuþ durumda.Allah demesi gerekirken, küfür söyleyerek kaybetmiþ oluyor.Diyorsun ki neden küfrediyorsun, alýþtým diyor.Peki neden alýþtýn çevre diyor.Yahu kötü çevrenin yaptýðýný neden yapýyorsun ki, iyi çevre varken.Maalef ki basit ne geliyorsa onu yapýyoruz.

Þükretmemiz lazým, elimizdeki deðerlerin kýymetini bilip imanýn gereði olarak Allaha þükretmemiz lazým.Allah herkesin yar ve yardýmcýsý olsun...

meryem sahin

Kayt: 13 Nis 2008

MesajTarih: Pzr Arl 28, 2008 7:33 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

þahina61 köþe yazýlarýný cok beðenerek okuyorum cok güzel konulara deðiniyon ellerine yüreðine saðlýk
sahina61

MesajTarih: r Arl 31, 2008 2:16 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Teþekkür ediyorum yorumunuz için.Sizlerin yazdýðý yorumlar beni memnun etmekte.Eleþtirilerinizi olumlu olumsuz yaparsanýz nasýl yazý yazdýðýmý öðrenebilirim...

sahina61

MesajTarih: Pzr Oca 04, 2009 2:48 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

EKSÝ 3

Sabah saat 9.30 dýþarýda eksi 3 derece sýcaklýk var. Eldiven, bere takmama raðmen hala daha üþüyor parmaklarým uyuþmuþtu. O kadar giyinmemize raðmen yine de üþüyordum. Havanýn böyle olmasýna raðmen dert yanýyoruz. Hava çok soðuk diye. Aklýma Sarýkamýþ olayý geliyor.

Bilmem Sarýkamýþ ile ilgili hiç kitap okudunuz mu? Okumanýzý tavsiye ederim. O kitabý okuyunca Sarýkamýþ da nasýl ilerlendiðini nasýl sýkýntýlar çekildiðini biraz da olsa anlaþýlýyor. Erzurumun soðuðu keskin bir soðuk ve Sarýkamýþa ilerleyen Enver Paþa nýn ordusu. Sarýkamýþ diye diye ilerleten askerle biliyorlardý nasýl soðukta ilerlediklerini. Yazlýk elbiseleri ile ilerleyen askerlere komutanlar asker yardýmý gelecek diyerek bir umutla sarýkamýþa doðru ilerliyorlardý. Bile bile ölüme gidiyorlardý.

Askerler kimisi olduðu yerde donup kalýrlarken, kimisi hasta oluyordu. Doktorlar yetiþememekte, daha ilk müdahele yapamadan askerlerimiz bir bir gidiyordu. Peki bunlarý orada tutan ne idi ? Biz daha hava eksiye indiðin de o kadar tesisatlý olmamýza raðmen üþürken onlar nasýl eksi 25 – eksi 30 derecede yürüyebiliyorlardý. Evet, onlarý ayakta tutan ÝMAN gücü idi.

Bu sayede bazýlarý dayanabiliyordu. Komutanlar durumu görünce belli etmeden aðlamýþlardý. Ne yapsýn komutanlar da, onlarda emir almýþlar. O emri yerine getirmeye çalýþýyorlardý.

Geleceðimiz nokta bizim þükretmemiz lazým. Rahat bir yaþam bizlerle beraber. Günümüzde ki her þeyin deðerini iyi bilmek lazým.

Saðlýk, mutlu günler geçirmeniz dileðiyle…

En son sahina61 tarafndan Pzr Oca 04, 2009 2:50 pm tarihinde deitirildi, toplam 1 kere deitirildi
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder E-posta gnder AIM Adresi MSN Messenger
htc gncn

Kayt: 20 ub 2008

MesajTarih: Pzr Oca 04, 2009 3:05 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

evet çok þükretmemiz lazýmken hep þikayet ediyoruz kýþýn soðuktan yazýn sýcaktan,üstelik rahat yataklarýmýzda.sonumuz hayýr olur inþaallah.
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder E-posta gnder
sahina61

MesajTarih: Cmt Oca 17, 2009 12:12 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Köþe yazýsý bölümü açýldý.Fakat sýnýrlama olduðu için ben de köþe yazýlarýmý forum mesajlarýn da devam ettireceðim inþallah.Sizlerin de destek ve yorumlarý ile daha güzel olacaðýna inanýyorum.Hayýrlý ve mutlu günler...
myefsane

Kayt: 03 Arl 2006

MesajTarih: Cmt Oca 17, 2009 12:25 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Forumda isteyen uygun konu baþlýðý altýnda kurallara uygun paylaþým yapabilir. Forum herkesin yorum yapabileceði özgür bir platform....
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder AIM Adresi MSN Messenger
SAHIN

Kayt: 08 Arl 2007

MesajTarih: r Oca 21, 2009 1:56 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Yazýlarnzýn ve basarýlrnzn devamýný beklýyrz.edebýyatýnzn bayagý mkuwetlý oldgnu dusunuyorum.vakýt ayrp yazdgnz ýcn sagolun.yorumlarmz sýzýnle.basrýlar

En son SAHIN tarafndan r Oca 21, 2009 4:30 pm tarihinde deitirildi, toplam 1 kere deitirildi
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder AIM Adresi MSN Messenger
sahina61

MesajTarih: Cum Oca 23, 2009 5:57 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Teþekkür ediyorum SAHIN.Kendimce bir þeyler yazýp sizlerle paylaþmak benim için güzel bi duygu.Sizlerin yorumlarý ise beni son derece mutlu etmekte...
sahina61

MesajTarih: r ub 04, 2009 9:02 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

BAÞARILI TOPLUM

Her insan baþarýlý olmak ister.Bu doðuþtan itibaren anne ve babanýn hedefidir zaten. Aile bu konuda yetiþtirmede birçok görev düþmekte. Günümüzde anaokuldan baþlatýlarak okunmaya adanýyor. Baþarýsý veya baþarýsýzlýðý sýnýf atladýkça ortaya çýkýyor.Ama hiçbir aile ilk etapta çocuðun baþarýsýzlýðýný istemez. Ama zamanla çocuk aileden kopmaya baþlayýnca ailede çocuðuna ilgi ister istemez azalýyor. Peki neden...

Çocuk küçük yaþta ilgi bekler aileden.Ailenin ilgi göstermesi ise çocuða bir avantaj göstermekte.Bundan aileler verimini alýr. Baþarýlý bir þekilde yetiþtirilmiþ bir çocuk zamanla topluma faydalý olmaya baþlar. Ailede bundan gurur duyar. Yalnýz bu baþarý için ailenin küçük yaþtan beri çocuðunun üzerine eðilmesi gerekir. Bu sözüm yanlýþ da anlaþýlabilir. Bu söz çocuðu þýmartma yönünde deðil okumak yönünden, bir þeyler hediye etmek konusunda üzerine eðilmesi gerekir.

Böylece baþarýlý olan toplum sayesinde ülkemiz geliþmekte olan bir ülke haline gelir.Bundan 10 yýl önce ile bu günkü arasýnda uçurum kadar fark var. Bu fark 10 yýl önce baþarýlý olan kiþileri küçükten yetiþtirip, batýlý ülkelere gönderiliyordu. Orada kendini geliþtirip sanki anavataný orasý gibiymiþ gibi orada yaþamaya devam etmiþti. Ama günümüzde yetiþtirilen gençler on yýl öncenin aksine kendi vatanýnda hizmet etmekte, kendini burada yetiþtirmekte.

Baþarýlý bir toplum, dünya da sayýlý ülkelerin arasýna girer. Ülkeler arasýnda söz sahibi olur. Bunu da biz Türk milleti olarak herkes üstüne düþen görevi yaparsa herkes için hayýrlý olacaðýna inanýyorum.

Mutluluk yüzünüzden eksik olmasýn...

En son sahina61 tarafndan r ub 04, 2009 9:39 am tarihinde deitirildi, toplam 1 kere deitirildi
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder E-posta gnder AIM Adresi MSN Messenger
KuLeVaYaVuZ

Kayt: 04 ub 2009

MesajTarih: r ub 04, 2009 7:29 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Ellerinizi Yüreginizi Saglýk
sahina61

MesajTarih: Cum ub 06, 2009 8:46 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Yorumunuz için teþekkür ediyorum.Hayýrlý akþamlar...
sahina61

MesajTarih: Pzr ub 15, 2009 1:01 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

AÝLE TERBÝYESÝ

1 Haftalýk Alacada ki akraba ziyaretleri bitmiþti.Vedalaþma da son ev dedemin evi kalmýþtý. Salonda yoktu.Odasýnýn kapýsýný vurup içeri girdiðimde yattýðýn yerden hýzlýca düzelmiþti. Ýlk defa da anlamamýþtým. Elini öpüp, kapýya yanaþmýþtým ki kapýyý da ört hem söylemiþ hem de eliyle kapýyý göstermiþti. Anladým ki yaþ 83 olmasýna karþýn dedem hala daha ailenin verdiði saygýyý yitirmemiþti. Ben odadan çýkmadan kafasýný yastýða koymamýþtý.

Bilmiyorum siz etkilendiniz mi, ama ben o aný yaþadýðým zaman þok olmuþtum. Yaþýn 83 e dayanmasýnýn demek ki hiçbir etkisi yok. Önemli olan aile nasýl yetiþtirmiþ. Günümüzde böyle bi terbiyenin yerleþtiði birey sayýsý çok az. Ailenin büyük bireyleri çocuklarýný yetiþtirme tarzlarý ise gün geçtikçe deðiþiyor. Çocuðun yaþý ilerledikçe ailede söz düellosuna neden olabiliyor. Artýk iþlerinin karýþýlmasýný istemiyorlar. Bu sefer de ailenin büyüðü ben nerede hata yaptým diyor?

Çocuðun yetiþmesinde ailenin önemi çok büyük. Küçükten beri eðitimini veren aileler bunun verimini zaman ilerledikçe alýyor. Ama daha belli bir düzeye gelmeden býrakýlan çocuk ise aileye zarar vermekte. Özellikle günümüzde bu tür örnekler karþýmýza rast gelmekteyiz. Baþta aile tabanýnýn oluþturamayan kiþiler çocuk yetiþtirmede zorluk çekmekteler. Bunun sýkýntýsý aile içerisinde þiddete yol açmakta.

Evet, iyi bir aile terbiyesi için küçük yaþtan beri iyi yetiþtirmek gerekir. En küçük boþlukta bile kaybedebileceðimiz hale geldik. Artýk sokaklar, oyun deðil baþka aletler yerine kullanýlýyor. Bu nedenle çocuk yetiþtirme de küçük yaþtan iyi aile terbiyesi vermek gerekir...

En son sahina61 tarafndan Pzr ub 15, 2009 1:03 pm tarihinde deitirildi, toplam 1 kere deitirildi
Baa dn
nceki mesajlar gster:   

Yeni balk gnder   Bala cevap gnder    Yeþilalan & Baltacýlý Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Köþe Yazýlarý Tm zamanlar GMT
Sayfaya git nceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki
4. sayfa (Toplam 8 sayfa)

Gei Yap:  
Bu forumda yeni balklar aamazsnz
Bu forumdaki balklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz deitiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsnz