Abdurrahman Þahin Köþe Yazýlarý
Sayfaya git nceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki  

nceki balk :: Sonraki balk  
Yazar Mesaj
ahmetyuce

Kayt: 24 Arl 2007

MesajTarih: Pr Eyl 04, 2008 9:42 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

gençlik ideolojisiz olursa olacaklara katlanacaksýn satanist gençliðe doðru bir akým var gençlik çevre faktörü çok önemli manevi deðerlerine sahip çýkan gençlik çevrenin etkisiyle þöyle bir takýlsam gezsem turlasam sonradan zývanadan çýksam ama farkýnda olmasam havasýna girip sonradan da piþman olsam edasý var þimdiki gençlikte tabiki bunlar benim gözlemlerim
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder AIM Adresi MSN Messenger
sahina61

Kayt: 24 Oca 2007

MesajTarih: Pzr Eyl 07, 2008 11:30 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Köþe yazýlarý devam ediyor.HASRET konusu salý günü sizlerle...
sahina61

MesajTarih: Pr Eyl 11, 2008 1:16 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

HASRET

Gecenin 1i daha yatmadým.Bir an dalýyorum.Aklýma köydeki annem geliyor.Kim bilir neler yapýyordur gün boyunca .Nasýlda özledim annemi.Bu özlemi annelerin yanýnda olanlar bilemez.Ancak aileden ayrýlýnca hasretin kýymetini bilen bilir.

Daha düne kadar yanýnda iken.Þimdi ise uzaklardayým.Aileden uzak bir yaþam ve tek bir yaþam sürüyor.Etraftakiler memleket hasretini anne hasretini nasýl giderecekler.Hasreti bir kere yaþadýk o hasret ancak kavuþunca sona erer.O da zor.

Annenin kýymetini bilmeyenler günümüzde çok bilenler var.Bunlar hayatýn bilincinde olmayanlar diye düþünüyorum.Biraz düþünse geri hayatýný annenin deðerini anlayacak.Fakat düþünmek istemiyor.Eðer düþünse bazý þeylerin farkýna varýp yaptýðý davranýþlarý býrakabilir.Ondan sebep annesiz bir hayat onlara güzel geliyor.
Ama Anadolu çocuðu bunu yapamýyor.Batýlýlar Anadolu insanýný beðenmiyorlar. Nedeni ise medeniyetten uzak onlar diye düþünürler.Halbuki tam tersi.Atalarýmýz öyle mi yaparmýþ.Tutturmuþlar batý batý diye.Bizleri özümüzden uzaklaþtýran batý zaten.Ama bay ve bayan sosyeteler Anadolu ya sanki pislik gibi iðrenerek bakarlar.Halbuki ayný ülkede yaþýyorsunuz.Yok yok anlamaz onlar.Öðrenmiþler ya bir þey batý kelimesi artýk gururlarýna yediremiyorlar.Biz sahip çýkýyoruz ya.Biz hala daha varýz ya o bizlere yeter.

Tüm annelerin ellerinden öpüyorum. Onlarýn hakký verilemez.

Teþekkürler anneler

Allaha emanet olunr30;

En son sahina61 tarafndan r Eyl 17, 2008 9:59 am tarihinde deitirildi, toplam 1 kere deitirildi
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder E-posta gnder AIM Adresi MSN Messenger
sahina61

MesajTarih: r Eyl 17, 2008 9:32 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Mübarek Ramazan Ayý

11 ayýn sultaný olan Ramazan ayýndayýz. Herkesin Ramazanýn hayýrlý geçmesi dileðiyle.

Ramazan ayýnda pek çok þey öðreniyoruz. Ramazan dýþýnda bazý zamanlarda sadece maddi veya yine bazý zamanlarda manevi varlýðý düþünebiliyoruz. Öyle bir an geliyor bir þeye ihtiyacýmýz düþünce onun deðerini anlayabiliyoruz.Maddi ve manevi ihtiyaçlarý Ramazan dýþýnda bir arada düþebilen var mýdýr bilemiyorum.

Ramazanýn insanlarýn üzerinde etkisi büyük. Hem maddi etkiyi hem de manevi etkisini gösteriyor bizlere. Oruç sayesinde bazý alýþkanlýklar sona erebiliyor. Varlýðýn kýymeti ancak bu ay içerisinde anlaþýlýyor. Ramazan bitince bu deðerler yine eski haline dönecekti.Ama þu da önemli insanýn biraz da olsa yaptýðý þeylerin farkýna varmasý hayatýn bilincine varmasý önemli bir etken.Bu da insanlarýn üzerinde olumlu etki gösteriyor.

Bir Alman Türkiyeye bir aileye iftara konuk oluyor. Yemekleri görünce siz böyle þiþmanlarsýnýz diyor. Yemek bitiyor teravih namazýna gelince bakýyor ki yenilen yemek burada eritiliyor. Bayaðý þaþýrmýþtý konuk. Ýþte Ýftarda yediðimiz yemek teravih namazý sayesinde hareketler yaparak kilo almamýzý engelliyor. Teravih namazýnýn bizlere kazandýrdýðý manevi atmosfer baþka zaten.Yýl içerisinde sadece Cuma namazlarýnda ve bayram namazlarýnda bir araya geldiðimiz insanlarla bu ayda her akþam bir araya geliyoruz.

Ramazan ayýnýn yarýsý bitiyor. Bu ayda yapýlan ibadet, maddi ve manevi faaliyet konusunda hassaslýk gösterelim. Bu ayda içerisinde yapýlan yardýmlar çok önemli. Fakir durumda olan komþunuz sizden yardým bekleyebilir.Sadece varlýðýmýzý deðil fakirleri de düþünerek ona göre Ramazan ayýný geçirelim.
Hayýrlý ve mutlu günlerr30;

En son sahina61 tarafndan r Eyl 17, 2008 9:58 am tarihinde deitirildi, toplam 1 kere deitirildi
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder E-posta gnder AIM Adresi MSN Messenger
sahina61

MesajTarih: Pts Eyl 22, 2008 10:05 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Köþe yazýlarýna 1 ayý geçti baþlayalý.Sizlerin ilgi göstermeniz yorum yazmanýz beni sevindiriyor.Herkese teþekkür ediyorum...
koseoglu

Kayt: 24 Ekm 2006

MesajTarih: Pts Eyl 22, 2008 10:53 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Abdurrahman seni en son gördüðümde ufak tefek þirin bi çocuktun.Görmeyeli epey mesafe almýþsýn.Aferin.
Yazýlarýný okudum.Emeðine teþekkür ederim.devamýný bekliyoruz.Hadi bakalým.

En son koseoglu tarafndan Pzr Eyl 28, 2008 7:42 pm tarihinde deitirildi, toplam 1 kere deitirildi
Baa dn
sahina61

MesajTarih: r Eyl 24, 2008 9:46 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

MEMLEKET ÖZLEMÝ
Merhabalar;
Tekrar sizlerle bu köþede buluþmak sevindirici bir durum.

Bu haftaki konuyu belirlerken iki konu hakkýnda tereddüde düþtüm sonra memleketimden uzaktayým diye düþündüm.Onu öncelikle yazmaya karar verdim.Böylece bu haftaki konu Memleket Özlemi oldu.Daha önceki forum mesajlarýnda da belirtmiþtim memleket özlemini.Fakat þimdi köþe yazýsý olarak yazmak farklý bir boyut kazandýrýyor.

Memleket özlemini tadanlar ancak kendi memleketinden uzakta olanlar tadabiliyor.Onun dýþýnda güzel köyümüzde yaþayanlar hep orada olduklarý için bu farkýna varamazlar.Evet memleketten ayrý yaþayanlar sadece yazlarý bayramlarý gelenler için bu tat daha farklý olur.Yaþadýðý baþka þehir içerisinde etraftaki olumsuzluklardan çevreden etkilenerek kendi memleketine özlem duyar.Memleket özlemi ise ancak kendi tatilleri içerisinde giderilebiliyor.Bazý kiþilere yeterli oluyor, bazýlarý ise keþke birkaç gün daha izin olsa diye düþünürler.

Gurbet hayatý yaþayanlar köyümüze hasret kalýrlar.Ve onlardan bir tanesi de benim.Kaldýðým yerdeki kültür insan farký etraftaki doða memleketi özletiyor bizlere.Bizde ancak yaz tatilinde güzel memleketimle buluþuyorum.Memleketimde yaðmur hasretini gideriyorum.

Daha 1 hafta önce caddede yürürken fýndýk satan bir kamyonet gördüm.Kasada ki iki Karadenizli olduklarýný benzetmiþtim.Kafamý eðip plakaya baktýðýmda 55 (Samsun) idi.Hemen adamlarýn yanýna giderek selam vermiþtim.Ve az da olsa sohbet etmiþtik.Ýþte bu o kadar etkilemiþti beni ki.Sebep ise buradaki insanlardan sonra o abi ile konuþmam beni bizim oralara kadar getirtmiþti.Belki de bunda ne var diyenler vardýr içerinizde.Bunu anlayabilen ancak farklý kültür içerisinde yaþayan anlar.

Memleketimizin kýymetini bilmek ona sahip çýkmak bile çok önemli.Bu da bizlere düþüyor sayýn yesilalan.net üyeleri.

Sevgi ve esenle kalýn…

htc gncn

Kayt: 20 ub 2008

MesajTarih: r Eyl 24, 2008 12:36 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

size katýlýyorum bizde dün ayný þeyi yaþadýk eþimle alýþveriþe çýkmýþtýk,eþim karadeniz þivesiyle konuþur bazen ,dünde markette konuþurken yanýmýza bir bayan yaklaþtý ve nereli olduðumuzu sordu çaykaralý olduðumuzu söyleyince bayaðý bi mutlu oldu kendi memleketinden kilometrelerce uzakta olmanýn verdiði hüzün vardý gurbette olmak hayatý sürdürebilmek için mecbur bir uzak kalýþ gidebilenler için belki o kadar zor degil ama maddi imkansýzlýklar ve iþleri yüzünden gidemeyenler hep hasret çekerek yaþýyor ama neyseki sitemiz var azda olsa hasret giderebiliyordur gidemeyenler herkes kýymetini bilsin ve yalnýz býrakmasýn bu siteyi hazýrlayanlara ve emeði olan herkese sonsuz teþekkür iyili varsýnýz*clap**clap*
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder E-posta gnder
SAHIN

Kayt: 08 Arl 2007

MesajTarih: r Eyl 24, 2008 3:11 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Forumlarýnýz cok guzel elýmden geldýgýnce takýp etmeye calýsýyorum.basarýlarýnýzn devamýný dýlýyorum.kendýnýze ýyý bakýn. Hulya

En son SAHIN tarafndan Pr Eyl 25, 2008 1:37 am tarihinde deitirildi, toplam 1 kere deitirildi
Baa dn
sahina61

MesajTarih: Pzr Eyl 28, 2008 7:58 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Forumlara sizlerin yorumu beni memnun etmekte.Herkese teþekkür ediyorum...
sahina61

MesajTarih: Sal Ekm 07, 2008 9:33 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

RAMAZAN BAYRAMI
Ramazan Bayramý köyde geçirdim.Bayram namazýnýn ardýndan herkes birbiriyle bayramlaþýyordu.Kimisi cami kapýsýnda durmuþ, kimisi caminin çýkýþýnda ki kapýda kimisi de türbenin orada bekleyerek köylülerimizle bayramlaþýyordu.

Böyle bayramlaþmayý þehirlerde gören yok sanýrým.Olduðu þehirde bayram namazýný kýlan, kýldýktan sonra hemen eve geçerek ailesiyle vakit geçiriyor.Ama bizim köyün camisi o kadar farklý herkes birbiriyle bayramlaþýyor.Birbirini tanýyan da tanýmayan da.Bu görüntü çok güzel.Zaten sitemizde buna dair haber yapýldý ve resimlerde var.

Evet þehirde önce aile ön planda var iken köyümüzde ise tam tersi önce köylülerimiz öne çýkýyor.Türbede dua edildikten sonra herkes evine daðýlýyor.Artýk bayramlaþmanýn gerisi evde kalýyor.

Ama þuna inanmamýz lazým artýk eskisi gibi bayramlaþma yavaþ yavaþ bitiyor.Eskilerde kiþiler evleri gezerek bayramlarý tebrik ederdi.Yaþlýlarýn elini öperdi þeker alýrdý.Bugün ise yaþlýlarýmýz bir bir ahirete göç ederken þeker tabaklarý dolu kalýyor.Kimse dolaþmýyor evleri,artýk.Genç nesil den bu yönde umut yok.Halbuki yaþlýlarýmýzý ziyaret etsek bi hal hatýrlarýný sorsak kim bilir ne kadar sevinirler.Bi onlarýn duasýný almak ne kadar faziletli olur dimi.

Özümüzü ne kadar çaba sarfetsekte batýnýn etkisi bizi uzaklaþtýrýyor ana kültürümüzden. Birinin köyümüze yeni bir adet getirmesi gerisini beraberinde getirecektir. Bize en yakýþaný kendi özümüzdür.Bize ne fayda saðlarsa kendi benliðimizdir.Bunu unutmayalým…

Allaha emanet olun…

htc gncn

Kayt: 20 ub 2008

MesajTarih: Sal Ekm 07, 2008 8:47 pm    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

evet bende fotolara bakýnca bayaðý etkilendim beni mutlu eden bir þey daha var oda kardeþimin de orda olmasý böyle bayramlaþmalara ilk defa tanýklýk ediyor þaþkýn bakýþlarýndan belli*rofl**yes*
Baa dn
Kullancnn profilini grntle zel mesaj gnder E-posta gnder
sahina61

MesajTarih: Sal Ekm 14, 2008 8:33 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

DÝLÝMÝZÝN YABANCILAÞMASI

Öyle bir zaman oluyor ki konu bulabiliyorsun.Fakat yazabilmek zor olabiliyor.Onun için bu konunun baþlýðýný bana sunan ve yazmamda en büyük destekçim olan en yakýn dostuma teþekkür ediyorum.

Gün geçtikçe öz dilimizden uzaklaþýyoruz.Eskiden beri dilimize giren yabancý kelimeleri bugün yeni nesil gençleri baþka bir hava oluþturarak sürdürmekte.Neslimiz deðiþik kelime olarak gördükleri bazý kelimeler onlarýn hoþuna çok gitmekte.Ama þunun farkýna varamýyorlar maalesef.Ben bu kelimeleri söylüyorum ama ne amaçla kullandýðým dile bir zararý var mý diye düþünen yok.Gerçi, onu düþünen bu kelimeleri kullanmaz ya.

Sabah kahvaltý yaparken arkadaþ please to sugar (Þekeri verir misin) söyledi bana. Ben de anlamdým diyerek bir daha söyletmiþtim isteyeceði þeyi.Ve ondan sonra þekeri verir misin dedi.Ondan sonra ona þunu dedim güzel dilimizin kelimeleri varken niye böyle diyorsun.Kafasýný bilmem gibi yapmýþtý.Evet bu bir klasik sabah kahvaltýsýnda oluyor.

Peki baþka bir þey söylendiðinde yes, no, okey gibi cevaplar verilmesine ne diyorsunuz.Güzel dilimiz de kelimeler bulunurken neden bu kelimeler.Belki de bu yazýyý okuyanlar böyle bir duruma düþen olmuþtur.Bunun bir açýklamasý olmalýdýr herhalde.Bunu yapabilenler var mý?

Mutluluk sizinle olsun....

En son sahina61 tarafndan Sal Ekm 14, 2008 8:33 am tarihinde deitirildi, toplam 1 kere deitirildi
Baa dn
myefsane

Kayt: 03 Arl 2006

MesajTarih: Sal Ekm 14, 2008 8:37 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Ýnsanlarýn hoþuna gidiyor farklý olmak aykýrý olmak belkde ondan bu kadar sevdiler bu yabancý kelimeleri Bende özen gösteriyorum kullanmamaya ama nereye kadar Bir bakmýþým ki bende kullanýyorum. Sadece yazýlarýmda Smile
Baa dn
sahina61

MesajTarih: Cum Ekm 17, 2008 8:56 am    Mesaj konusu: Alntyla Cevap Gnder

Dün hocamýz konu anlatýrken konu baþka bir yere gitmiþti.Hocamýz þunu diyordu msn de bir öðrencisi mesaj atmýþ.Aradan biraz konuþma geçtikten sonra öðrenci yes demiþ.Hocamýz ise cevap yazmadý.Öðrenci bundan rahatsýz olmuþ hocam neden mesaj yazmýyorsun diyormuþ.Hocasý da benim güzel dilim anladýðým dil varken neden yabancý kelimeler kullanýyorsun diye yazmýþ.Ve bundan sonra daha böyle kelimeler kullanmamýþ hocaya karþý...
nceki mesajlar gster:   

Yeni balk gnder   Bala cevap gnder    Yeþilalan & Baltacýlý Köyleri Forum Forum Ana Sayfa -> Köþe Yazýlarý Tm zamanlar GMT
Sayfaya git nceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki
2. sayfa (Toplam 8 sayfa)

Gei Yap:  
Bu forumda yeni balklar aamazsnz
Bu forumdaki balklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz deitiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarnz silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsnz